X
 

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

    J 19, 25-27

Komentarz

Poznajemy Maryję ze względu na Jezusa, w relacjach rodzinnych, potem w kontekście realizowanej przez Niego misji głoszenia miłości Ojca, w męce śmierci i w zmartwychwstaniu. W Maryi uobecnia się cały Izrael jako Oblubienica Pana Zastępów, w Niej przywołana jest idea współpracy z Bogiem, poznania Go, bliskości... Scena pod krzyżem w ujęciu Janowym ukazuje zamysł i działanie Boga w przyjęciu Kościoła przez Izrael i Izraela przez Kościół. Akt „zabrania do siebie”, do swojej własności, sugeruje wprowadzenie Izraela i dziedzictwa działania Boga w jego historii w wewnętrzne doświadczenie Kościoła. W Maryi w Ewangelii Bóg objawia Siebie.


komentarz: s. Joanna Nowińska

Pokaż rozważanie 

 Ukryj 


Dwa bieguny świata

         Istnieją dwie osie nieba, wokół których kręci się całe niebo: to są dwa bieguny. Jednym z nich jest Zbawiciel, znajdujący się zenicie, ponieważ jest pełen światła i nie ma w Nim ciemności; a drugim łono, w które się wcielił. Wokół tych dwóch biegunów kręci się niebo, z pomocą wstawiennictwa Matki i Odkupienia na Krzyżu. Dzięki wstawiennictwu Maryi bowiem, a także przez krew i ciało Odkupiciela, Pan sądzi sprawiedliwie nad ludami. Oś miłosierdzia, która podtrzymuje świat, kręci się wokół tych dwóch biegunów, ponieważ przez Matkę mamy dostęp do Syna, a przez Syna do Ojca. Tak prowadzeni, nie obawiamy się, że nie otrzymamy pojednania. Te dwie gwiazdy, osie lub bieguny nieba są nieruchome; wokół nich, jak wokół dwóch niezbędnych stałych punktów, kręci się cały okrąg nieba.

De natura boni, Florete flores
Św. Albert Wielki (ok. 1200–1280)



Panno można, módl się za nami !


         Przystępujemy do cnót Panny nad pannami, które przejawiają się w działaniu na zewnątrz. Jako pierwszą spotykamy jej przepotężną pomoc, gotową na usługi dla biednych ludzi.

         Pięknie pisze apostoł Jakub: Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego (Jk 5, 16). Czego to nie potrafią szczególniejsi przyjaciele Boga, Święci ? A co dopiero może najświętsza Dziewica ? Św. Anzelm woła do niej: Ty, o Niepokalana, wyższa jesteś od patriarchów, wyższa od męczenników, wyższa od wyznawców, wyższa także od dziewic. Dlatego ty sama i bez nich możesz to, co oni z tobą potrafią. Maryja jest przecież Matką wszechmocnego Syna Bożego. A to mówi wszystko. Jeżeli jej Syn jest wszechmocny z natury, to ona jest wszechmocna przez łaskę, ona jest w całym tego słowa znaczeniu Panną możną.

         Kościół katolicki od niedawna obchodzi osobne święto Matki Bożej, Pośredniczki wszelkich łask. Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Chrystus pośrednikiem u Ojca, Maryja pośredniczką u Chrystusa. Już św. Efrem tak to wyraził: Do Pośrednika pośredniczka całego świata ! Jej Kościół św. kładzie w usta słowa: Pan mój cały swój majątek oddał mi we władanie, nie ma w domu większej władzy niż ja i niczego mi nie wzbrania (Rdz 39, 8.9).

         Najgłębszą zaś racją przepotężnego pośrednictwa Najświętszej Maryi Panny jest fakt, że Chrystus chciał przyjść na ziemię przez Maryję. Dlatego więc powinniśmy znowu przez Maryję iść do Chrystusa. Stąd też to zdanie św. Germana: Nikt nie dostępuje wiecznego zbawienia, jak tylko przez ciebie, o Najświętsza !

         Zatem pamiętaj zawsze w ciężkich chwilach życia o Matce, przepotężnej Pośredniczce wszelkich łask.

         Staraj się też wlewać w serca innych dziecięcą ufność w jej potęgę. Módl się z Kościołem: Módl się za nami, przemożna Pośredniczko nasza, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych !


Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM
wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.